Moodle için Collabora Online Eklentisi

Yakın zamanda Barcelona’da gerçekleşen heyecan verici MoodleMoot Küresel Konferansı, Berlin Beuth Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nden Michael Wuttke tarafından yapılan çok ilginç bir duyuruya da ev sahipliği yaptı: Moodle için Collabora Online eklentisi, popüler açık kaynak öğrenim platformuna yeni olasılıklar getiriyor: ofis belgelerinin canlı olarak düzenlenmesi ve üzerinde birlikte çalışılabilmesi.Berlin Beuth Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, eklenti için girişimlerde bulundu. Üniversite içinde Moodle desteği veren Michael Wuttke, Münster Üniversitesi BT departmanından Jan Dageförde ile yakın işbirliği içinde proje üzerinde çalıştı. Eklentinin asıl geliştirme işi, Synergy Learning‘den Davo Smith tarafından yapıldı.

Yeni eklenti, öğretmenlerin derse canlı bir belge eklemesine izin verir. Dolayısıyla, aslında öğrencilere ve öğretmenlere belgeler üzerinde “sınıf içi işbirliği” imkanı vernektedir. Ve Collabora Online ile birlikte bu, hemen hemen tüm metin belgesi, hesap tablosu ve sunum belgelerinin doğrudan Moodle içinde çevrimiçi olarak kullanılabilmesi anlamına geliyor!

Moodle için Collabora Online eklentisi - bir Powerpoint sunumunun düzenlenmesi
Moodle için Collabora Online eklentisi – bir Powerpoint sunum belgesi üzerinde çalışmak

Başka güzel haberlerimiz de var. Yakında eklenecek olan yeni özellikler, öğrencilerin Collabora Online kullanarak ödevlerindeki belgeler üzerinde birlikte çalışmasına izin verecek.
Güncellemeler için Twitter’da CollaboraOffice‘i takip edin.

Eklentiyi moodle.org‘da inceleyebilir ve kaynak kodlarını github‘da bulabilirsiniz.