Collabora Mattermost Eklentisi

Collabora Mattermost eklentisi, Mattermost kullanıcılarının doğrudan Mattermost içinde belgeleri görüntülemesine ve düzenlemesine olanak tanır. Eklenti açık kaynaklıdır ve kaynak kodlarını github‘da bulabilirsiniz.

Nasıl çalışır?

Eklenti, ekli dosya içeren iletileri ayrıştırır ve görüntülenebilen veya düzenlenebilen dosyaların bir listesini gösterir. Düzenleme sırasında dosya otomatik olarak kaydedilir; böylece, elle kaydetmeniz gerekmez.

Desteklenen biçimlerin listesi aşağıda görülmektedir:

  • OpenDocument (Açık Belge) biçimi: .ods, .odt, .odp, .odg vb.
  • Microsoft: .doc, .docx, .xls, .xlsx, .ppt, .pptx vb.
  • Diğerleri: .txt, .csv, .gif, .jpg, .jpeg, .png, .svg, .pdf vb.

Kurulum yönergeleri

  1. Uygun sürümü github‘dan indirin.
  2. Sistem Konsolunu kullanarak karşıya yükleyin. Ayrıntılı yönergeler için şu bağlantıya bakınız: https://docs.mattermost.com/administration/plugins.html#plugin-uploads
  3. Eklenti ayarlarından Collabora Online sunucu adresini (bununla ilgili daha fazla bilgi aşağıdadır) ayarlayın. Eklenti ayarlarının Sistem Konsolunda görülmesi için sayfayı yenilemeniz gerekebilir.

Collabora Online (istemci), Mattermost sunucunuzdaki (ana makine) dosyalara erişmek için WOPI benzeri bir iletişim kuralı (protokol) kullanır. Daha fazla bilgi için bakınız: https://wopi.readthedocs.io. Bu nedenle, eklentiyi kullanmak için bir Collabora Online kurulumu gerekir. Kendiniz derleyebilir ya da daha kolayı, CODE sürümümüz için hazırladığımız bir derlemeyi kullanabilirsiniz.