Sıkça
Sorulan
Sorular


Collabora Online ve Collabora Office ile yerinde (on-premise) bir çözüm sunmaktayız.

Collabora Office dünyada en yaygın olarak kullanılan Açık Kaynak ofis paketi olan LibreOffice’in kurumsal ofis paketidir. Uzmanından, başarılı yaygınlaştırma projeleri için; uzun süreli bakım ve sözleşmeli destek ile birlikte kurulum ve yönetim araçları sunmaktayız.

Collabora Online web uygulamanıza entegre edilebilen bir yazılım bileşenidir ve onlarca dosya biçimindeki ofis belgelerini görüntüleme ve düzenleme olanağı tanır. Collabora Online, LibreOffice’in eşsiz dosya biçimi desteğini ve gerçekleme yeteneklerini kullanır. WOPI desteği için gerekli geliştirmeyi yaparak kendi yazılımınızla bütünleştirebilirsiniz, ki bunu yapmak oldukça kolay ve anlaşılırdır; ayrıca bu konuda size yardımcı olacak teknik belgeleri de sağlamaktayız.


Bu, destek ve bakım paketi sunduğumuz yazılıma kullanmak üzere erişimi olan kişileri ifade eder.


CODE bir Geliştirme Sürümüdür. En son geliştirmeleri içerir ve kendi çevrimiçi Ofis Paketlerini çalıştırmaya başlamak isteyen ev kullanıcıları için idealdir. Mümkün olduğu kadar çok kişinin bu çözümü denemesini ve kendi çevrimiçi belgelerinin kontrolünü geri almalarını istiyoruz. Fakat güvenlik, işlevsellik ve ölçeklenebilirlik gibi nedenlerle, CODE’u iş ya da üretim ortamları için tavsiye etmiyoruz.


Collabora Online’ı test etmek için 2 seçenek sunuyoruz:
* İlk seçenek, sunduğumuz çevrimiçi deneme olanağıdır. Çevrimiçi deneme sürümümüz, potansiyel müşterilerimize ve partnerlerimize Nextcloud ve ownCloud (resmi Collabora Partnerleri) gibi farklı FSS çözümleri ile birlikte Collabora Online’ı test etmenin kolay bir yolunu sunmayı amaçlayan, Collabora tarafından barındırılan bir çözümdür. İstediğiniz kadar test edebilmeniz için, deneme hesaplarına herhangi bir zaman sınırı koymuyoruz. Deneme hesaplarındaki tek kısıt, dosya büyüklüğüdür. Her bir deneme hesabının, ofis belgelerinizi test edebilmeniz için 10MB büyüklüğünde boş alanı vardır. Dolayısıyla, yalnızca test amacıyla kullanılmalıdır – Web sayfamız üzerinden, bir deneme hesabı alabilirsiniz.
* İkinci seçenek ise CODE kullanmaktır. CODE bir Geliştirme Sürümüdür. En son geliştirmeleri içerir ve kendi çevrimiçi Ofis Paketlerini çalıştırmaya başlamak isteyen ev kullanıcıları için idealdir. Mümkün olduğu kadar çok kişinin bu çözümü denemesini ve kendi çevrimiçi belgelerinin kontrolünü geri almalarını istiyoruz. Fakat güvenlik, işlevsellik ve ölçeklenebilirlik gibi nedenlerle, CODE’u iş ya da üretim ortamları için tavsiye etmiyoruz.


Yerinde (on-premise) bir çözüm sunmaktayız, dolayısıyla ürünü biz barındırmıyoruz. Collabora Online web uygulamanıza entegre edilebilen bir yazılım bileşenidir ve onlarca dosya biçimindeki ofis belgelerini görüntüleme ve düzenleme olanağı tanır. Collabora Online, LibreOffice’in eşsiz dosya biçimi desteğini ve gerçekleme yeteneklerini kullanır. WOPI desteği için gerekli geliştirmeyi yaparak kendi yazılımınızla bütünleştirebilirsiniz, ki bunu yapmak oldukça kolay ve anlaşılırdır; ayrıca bu konuda size yardımcı olacak teknik belgeleri de sağlamaktayız.

Collabora Online’ın asıl amacı, belgelerin düzenlenmesine olanak tanımaktır. Gerisi, -belge depolama, kimlik doğrulama vb.- Collabora Online’ın entegre edildiği ürünlerin sorumluluğudur.


Collabora, LibreOffice’in en büyük katkıcılarından biridir, daha fazla bilgi için ilgili infografiği inceleyebilirsiniz.

Kuruluşunuzda Collabora Office’i (ücretsiz LibreOffice yerine) yaygınlaştırmanın; muazzam derinlikteki deneyimimizle birlikte, uzun dönem destek, güvenlik bakımı ve yaygınlaştırmayı kolaylaştırıcı özelliklere (MSP yamaları, ADMX grup ilkesi yönetimi vb.) erişim sağladığına inanıyoruz. Ve bunun yanında, elbette geliştirme sürecimizin akışı içinde ürün özelliklerimizi ve yol haritamızı şekillendirmeye yardımcı olması için müşterilerimizle birlikte çalışmayı da seviyoruz.

Collabora Office’in uzun dönem destek ve bakım hizmeti, her 6 ayda bir sürüm değiştirmek ve uygulamanın size uygunluğunu yeniden doğrulamak zorunda kalmayacağınız anlamına gelir.

Collabora Office size, Collabora nezdinde sınırsız sayıda Düzey-3 sorun bildirip destek talebi açma olanağı tanır ve bunları, sizinle birlikte çalışarak ürün yönetimi sürecimiz içinde ele alırız. Ayrıca, süregiden geliştirme / iyileştirme çabamızın fonlanmasına yönlendirilen harcamanızı temel alan bir önceliklendirme sürecimiz de bulunmaktadır.

Karşılaşabileceğiniz her tür sorunu hızla çözmek için kendi takviminize göre ve kendi belirleyeceğiniz şiddet düzeyine uygun şekilde mühendislerimizin hemen çalışmaya başlamasını kapsayan bir SLA isteyen müşterilerimiz için de, buna ek olarak Düzey 3 (kod düzeltme) desteği paketleri sağlayarak nihai huzur vaad ediyoruz.

Düzeltmeler Collabora Office güncellemeleri olarak geldiği için, müşterilerimiz genellikle Düzey 1/ Düzey 2 destek işini kendi destek personelleri ile yürütürler.

Collabora ile yalnızca hatırı sayılır maliyet tasarrufu etmekle kalmayıp aynı zamanda iyi bir ürün ve bu ürünün arkasındaki şirketle, ki bu şirket butik hizmet anlayışıyla işinizi önemseyip size değer vermektedir, gerçek bir ürün yönetimi ilişkisi içine girebileceksiniz.


Hedef kitlemiz; herhangi bir markaya ya da üreticiye bağımlı hale gelmeksizin özel ya da genel bir bulut ortamında, kendi altyapılarında barındırabilecekleri güvenli bir çevrimiçi ofis çözümü arayan şirketlerdir. Birçok şirketin Office 365 ya da Google Docs kullanmama tercihinin en büyük sebebi; verilerini, kimin kontrol ettiği ve kiminle paylaşıldığı bilinmeyen sunucularda barındırma zorunluluğudur. İlaç / Medikal, Sağlık ya da Finans / Bankacılık / Sigortacılık / Hukuk ve/veya Askeri endüstriler gibi belirli sektörlerde bu konu ayrı bir öneme sahiptir.