CODE

Collabora Online Development Edition

Zprovozněte si doma vlastní online kancelářský balík s CODE!

Vývojová edice je určena pro domácí uživatele a obsahuje množství nejnovějších funkcí. Chceme, aby si ji vyzkoušelo co nejvíce lidí a získali zpět kontrolu nad svými online dokumenty. Rádi bychom také zapojili lidi do našeho úsilí o ještě lepší Online. Stáhněte si Collabora Online Development Edition a používejte ji doma.
a … proč se do projektu nezapojit také!

 

Nastavení Collabora Online Development Edition

Nejjednodušší způsob, jak si CODE rychle vyzkoušet, je stáhnout si jej jako virtuální aplikaci z Univention App Center.Tato aplikace obsahuje Collabora Online Development Edition a další software, který potřebujete k tomu, abyste ji mohli během několika minut zprovoznit. Můžete si zvolit mezi dvěmi typy integrací, CODE + Nextcloud nebo CODE + ownCloud. Každá aplikace je dostupná ve čtyřech formátech: KVM, VirtualBox, VMware Workstation a VMware ESXi.

Obraz Collabora/code Docker image lze nainstalovat na jakéhokoliv X86-64 hostitele (např. na Linux a Windows 10) a je plně konfigurovatelný Další informace o nastavení a konfiguraci pro nasazení naleznete na stránce CODE Docker. Pokud si to chcete rychle vyzkoušet, můžete nastavit obraz CODE docker s integrací sdílení souborů za méně než 5 minut velmi jednoduchým způsobem podle těchto pokynů: rychlé vyzkoušení s ownCloud nebo rychlé vyzkoušení s Nextcloud.

Jako alternativu k obrazu Docker poskytuje společnost Collabora nativní balíčky pro vybrané distribuce Linuxu. pokud máte Debian 8, Debian 9, Ubuntu 16.04, Ubuntu 18.04, CentOS 7 nebo openSUSE Leap, přečtěte si prosím stránku balíčky CODE Linux.
Nejnovější vývoj Online lze snadno otestovat pomocí našich online snapshotů (snímků). Podívejte se na stránku Jednoduché testování nejnovějších funkcí v.. .


Nastavení reverzní proxy a SSL

Důrazně doporučujeme nastavit před CODE reverzní proxy server, ať už spouštíte CODE z Dockeru, nebo používáte nativní balíčky. It is easy, and this way CODE can be reached on standard HTTP or HTTPS ports. Poskytujeme ukázkové konfigurační soubory pro Apache2 a Nginx. Pokud chcete SSL, doporučujeme certifikáty od Let's Encrypt.

Nyní můžete zadat adresu https://collabora.example.com jako adresu URL WOPI v preferovaném řešení pro synchronizaci a sdílení souborů. Konkrétní příklady najdete níže.

Podrobnější a přehledné pokyny k integraci s různými partnerskými řešeními naleznete (v abecedním pořadí):

Co dále?

To je vše – po integraci CODE s preferovanou službou Synchronizace a sdílení souborů (FSS) nebo po spuštění virtuálního počítače byste měli být připraveni sdílet a spolupracovat na vlastních dokumentech s přáteli z pohodlí domova.

Takže teď jste všichni spokojeni a v bezpečí, proč se projektu nezúčastnit?

Účast na projektu

Kontrola zdrojového kódu pro vlastní sestavení je snadná; na adrese http://cgit.freedesktop.org/libreoffice/online jsou k dispozici nejnovější revize a pokyny pro sestavení. Po kompilaci "online" stačí spustit příkaz $make a následováním odkazu vše živě upravit. API je uvedeno zde: https://www.collaboraoffice.com/collabora-online-editor-api-reference/ a LibreOffice Online API.Chcete-li posílat opravy a spolupracovat s ostatními vývojáři pracujícími na kódu, připojte se prosím na adrese #libreoffice-dev on irc.freenode.org nebo se připojte do mailing listu. Pokud se chcete podílet na aktualizaci dokumentace, pomozte prosím na Wiki, chyby prosím zadávej doBugzilly apo zadání chyby – věnujte prosím čas potvrzení alespoň jedné další nepotvrzené chyby, pokud nějaká taková existuje. Pomozte nám s opravou chyb a záplaty, které přijdou přes gerrit můžeme nejsnáze začlenit.

Co je CODE, LibreOffice Online, Collabora Online a snapshot?

LibreOffice Online se skvěle hodí pro domácí použití i pro využívání nejnovějších překladů a vývoje. CODE je poněkud konzervativnější – ale stále vývojová – verze Online, která je postavena na jádru Collabora Office.

 • CODE je ideální pro domácí uživatele, kteří chtějí začít provozovat svůj vlastní online kancelářský balík, ale upozorní vás, když začne vypadat, že je používán v podniku – tj. více než dvacet dokumentů nebo deset uživatelů.
 • Obraz LibreOffice Online Docker je pravidelně aktualizovaný snímek nejnovějšího hlavního sestavení online i LibreOffice, který prošel automatickým testováním LibreOffice i online.
 • Naproti tomu sestavení CODE jsou vydávána v průměru jednou měsíčně a oznamována na těchto webových stránkách.
 • Pokud hledáte škálovatelnou, komerčně podporovanou verzi s dlouhodobou podporou, podepsanými aktualizacemi zabezpečení a smlouvou SLA, nejlepší volbou je podívat se na naši stránku Collabora Online.

Vývojáři Collabora neustále pracují na nových a vylepšených funkcích Collabora Online. Pokud vás zajímají tyto nejnovější vyvíjené funkce, podívejte se na naše nestabilní vydání !

Další podrobnosti o podnikové podpoře různých partnerských řešení naleznete na adrese: Nextcloud, ownCloud, Kolab, VNC Lagoon, Arawa, FileCloud, AG-I Solutions, SecuredStore, Alinto, Studio Storti, Rono IT, equipe, New Access, United Hoster, Urberri, Webo.hosting, Artistanbul, PC HELP, Retention Range, Workman.net.au, DAASI International GmbHPodívejte se na stránku Pochopení rozdílů mezi LibreOffice Online, CODE a Collabora Online, kde najdete další podrobnosti o rozdílech, nebo si stáhněte white paper "8 Million Reasons to Choose Collabora Online"

Stáhněte si White Paper

8-million-reasons-white-paper-logo

"8 Million Reasons to Choose Collabora Online"
Partneři a klienti získají přístup na partnerský portál. Jak to vypadá a co získáte?

1) Hlavní nabídka
S odkazy na tikety, předvolby,…
2) Nejnovější zprávy a nadcházející události
Podívejte se, co Collabora dělá a na jakých nadcházejících akcích budeme přítomni.
3) Zákaznický blok
Přidávejte a spravujte své zákazníky. Můžete přidávat zákaznické společnosti a uživatele pro tyto zákaznické společnosti. You can also report issues on
jménem svých zákazníků, pokud jim prodáváte balíčky podpory L3.
4.1) Blok Collabora Online
Viditelný pro partnery a zákazníky Collabora Online. Všechny příslušné dokumenty, které potřebujete k nastavení Collabora Online. Partner zde najde další dokumenty, které mu pomohou při marketingu a prodeji Collabora Online.
4.2) Blok Collabora Office
Viditelný pro prodejce a zákazníky Collabora Office. Všechny příslušné dokumenty Collabora Office a kompletní seznam souborů ke stažení.

Staňte se partnerem a přidejte Collabora Online do svého portfolia produktů

Otázky a odpovědi

Kde se mohu dozvědět více o technické architektuře?

Je zřejmé, že kód obsahuje veškeré informace. Zde je však základní přehled. Kód se dělí na čtyři části:

LibreOfficeKit

Jedná se o rozhraní API, které umožňuje opakované použití většiny stávajícího kódu LibreOffice. Vystavuje jednoduché abstraktní rozhraní API umožňující načítání, ukládání a vykreslování dokumentů do obrázkových dlaždic a také vystavuje editační jádro založené na událostech. Tento kus je umístěn v hlavním core.git modulu LibreOffice.

Web Services daemon

Ten spravuje příchozí přenosy relací, obsluhuje dlaždice dokumentů v mezipaměti a spouští klientské instance LibreOfficeKit a nastavuje pro ně silně uzamčené chroot prostory. Tento kód je umístěn v loolwsd/ v online.gitu.

JavaScript / NodeJS

Tento kód je postaven na platformě leaflet a zajišťuje front-end, panely nástrojů a vykreslování obsahu dokumentu při spuštění ve webovém klientovi; nachází se v adresáři loleaflet v gitu Online verze.

Integrace FSS

Je zřejmé, že CODE sám o sobě není příliš užitečný – proto se ujistěte, že jej integrujete s preferovaným FSS, viz výše. FSS implementuje protokol, jako je WOPI, který slouží k obsluze vašich dat dokumentů a integruje se s jeho stávajícím mechanismem ověřování.

Jedná se tedy o nový kancelářský balík napsaný v jazyce Javascript?

Jedním slovem – ne. Jedná se o LibreOffice přenesený do vašeho prohlížeče novým a zajímavým způsobem. Existuje mnoho dobrých důvodů, proč neduplikovat, nepřepisovat a znovu neodlaďovat osm milionů řádků jazyka C++ do mnoha milionů řádků jazyka JavaScript. Ve skutečnosti máme opačný přístup, snažíme se minimalizovat množství vlastního Javascriptu a sdílet co nejvíce kódu s verzemi pro PC a mobilní zařízení. Existují také vážné pochybnosti o tom, jak rychle by bylo možné spustit tak velký objem Javascriptu – i kdyby byl vytvořen, problémy s udržováním dvou odlišných kódových bází a jejich synchronizací jsou známou noční můrou, a konečně – průběžný vývoj je obtížný již v typově bezpečném C++ s mnoha dodatečnými překladači, bezpečnostními kontrolami; přechod na typově nebezpečný Javascript by věci učinil neudržovatelnými. Opakovaným použitím stávajícího kódu LibreOffice naopak získáme obrovské výhody, pokud jde o věrnost vykreslování a rozvržení se stávajícími formáty ODF a proprietárními formáty souborů. Zobrazení v tabletu, prohlížeči a počítači (Linux, Windows, Mac) by tedy mělo být stejné – bez neobvyklých a neintegrovaných písem.

Známé problémy

Existuje řada známých problémů, které lze v CODE jen těžko opravit. Patří mezi ně externí kopírování a vkládání – zatímco my můžeme poskytnout plnohodnotné, např. RTF obsah pro výběr ze serveru do prohlížeče, stávající API prohlížeče jsou mimořádně nepříjemné (až nepoužitelné) pro kopírování/vkládání bohatého obsahu – proto provádíme kopírování prostého textu a vkládání bohatého textu.

Proč jste ještě neopravili mou chybu zdarma?

Neváhejte se připojit k našemu úsilí o vytvoření nejlepší online kancelářské sady. Na vylepšení CODE usilovně pracujeme, ale další pomoc je vždy vítána. Více informací najdete v části "Účast na projektu".

Je to všechno svobodný software / open source?

Ano, samozřejmě. To bylo snadné, že? Otevřenost na prvním místě.

Kde je roadmapa (plán vývoje)?

Vývojová edice, určená pro domácí uživatele, obsahuje nejnovější a nejlepší vývoj a věci se rychle vyvíjejí, ale není zveřejněn žádný plán. Pokud chcete, aby vám byly funkce dodávány podle vašeho plánu, pak hledáte komerční verzi Collabora Online.

Mohu znovu použít vaše snímky obrazovky a obsah pro svůj blog/článek?

Ano, přirozeně, prosím, použijte obsah této stránky pod některou z licencí CC0 / Public Domain, pokud respektujete naši ochrannou známku, rádi předáme zprávu.

Kdo to vytvořil?

CODE je postaven na obrovském množství práce jak z LibreOffice (zásluhy) tak je postaven na zásuvném modulu (zásluhy), nicméně funkce Online byla vytvořena především společností Collabora (jak bylo oznámeno v roce 2015) – více o historii se dočtete zde. A děkujeme Lukáši Reschkemu za pomoc s obrazem dockeru.

Jaké jsou nejnovější aktualizace?

Balíčky, virtuální počítač a obraz Dockeru jsou pravidelně aktualizovány. Sledujte náš blog nebo twitter , kde se dozvíte o změnách.

Nejnovější aktualizace
Nová hlavní verze: 4.2.0

  • December 16, 2019 – CODE 4.2.0 released
   • fresh user interface, clean look, feature rich side bar, and much more
  • January 11, 2020 – CODE 4.2.0-3 released with bugfixes
  • February 7, 2020 – CODE 4.2.0-4 released with bugfixes
  • March 5, 2020 – CODE 4.2.0-5 released with bugfixes

Releases of version 4.0:

Změny a vylepšení

Pokud máte návrhy na změny nebo nápady na vylepšení, kontaktujte nás prosím na adrese hello@collaboraoffice.com.