
Collabora Online Development Edition
Zprovozněte si doma vlastní online kancelářský balík s CODE!
Nastavení Collabora Online Development Edition
Nejjednodušší způsob, jak si CODE rychle vyzkoušet, je stáhnout si jej jako virtuální aplikaci z Univention App Center.Tato aplikace obsahuje Collabora Online Development Edition a další software, který potřebujete k tomu, abyste ji mohli během několika minut zprovoznit. Můžete si zvolit mezi dvěmi typy integrací, CODE + Nextcloud nebo CODE + ownCloud. Každá aplikace je dostupná ve čtyřech formátech: KVM, VirtualBox, VMware Workstation a VMware ESXi.
Obraz Collabora/code Docker image lze nainstalovat na jakéhokoliv X86-64 hostitele (např. na Linux a Windows 10) a je plně konfigurovatelný Další informace o nastavení a konfiguraci pro nasazení naleznete na stránce CODE Docker. Pokud si to chcete rychle vyzkoušet, můžete nastavit obraz CODE docker s integrací sdílení souborů za méně než 5 minut velmi jednoduchým způsobem podle těchto pokynů: rychlé vyzkoušení s ownCloud nebo rychlé vyzkoušení s Nextcloud.
Nastavení reverzní proxy a SSL
Důrazně doporučujeme nastavit před CODE reverzní proxy server, ať už spouštíte CODE z Dockeru, nebo používáte nativní balíčky. It is easy, and this way CODE can be reached on standard HTTP or HTTPS ports. Poskytujeme ukázkové konfigurační soubory pro Apache2 a Nginx. Pokud chcete SSL, doporučujeme certifikáty od Let's Encrypt.
https://collabora.example.com
jako adresu URL WOPI v preferovaném řešení pro synchronizaci a sdílení souborů. Konkrétní příklady najdete níže.
- Nextcloud pokyny k instalaci (Apache & Nginx)
- ownCloud
Co dále?
To je vše – po integraci CODE s preferovanou službou Synchronizace a sdílení souborů (FSS) nebo po spuštění virtuálního počítače byste měli být připraveni sdílet a spolupracovat na vlastních dokumentech s přáteli z pohodlí domova.
Takže teď jste všichni spokojeni a v bezpečí, proč se projektu nezúčastnit?
Účast na projektu
Kontrola zdrojového kódu pro vlastní sestavení je snadná; na adrese http://cgit.freedesktop.org/libreoffice/online jsou k dispozici nejnovější revize a pokyny pro sestavení. Po kompilaci "online" stačí spustit příkaz $make a následováním odkazu vše živě upravit. API je uvedeno zde: https://www.collaboraoffice.com/collabora-online-editor-api-reference/ a LibreOffice Online API.Chcete-li posílat opravy a spolupracovat s ostatními vývojáři pracujícími na kódu, připojte se prosím na adrese #libreoffice-dev on irc.freenode.org nebo se připojte do mailing listu. Pokud se chcete podílet na aktualizaci dokumentace, pomozte prosím na Wiki, chyby prosím zadávej doBugzilly apo zadání chyby – věnujte prosím čas potvrzení alespoň jedné další nepotvrzené chyby, pokud nějaká taková existuje. Pomozte nám s opravou chyb a záplaty, které přijdou přes gerrit můžeme nejsnáze začlenit.
Co je CODE, LibreOffice Online, Collabora Online a snapshot?
- CODE je ideální pro domácí uživatele, kteří chtějí začít provozovat svůj vlastní online kancelářský balík, ale upozorní vás, když začne vypadat, že je používán v podniku – tj. více než dvacet dokumentů nebo deset uživatelů.
- Obraz LibreOffice Online Docker je pravidelně aktualizovaný snímek nejnovějšího hlavního sestavení online i LibreOffice, který prošel automatickým testováním LibreOffice i online.
- Naproti tomu sestavení CODE jsou vydávána v průměru jednou měsíčně a oznamována na těchto webových stránkách.
- Pokud hledáte škálovatelnou, komerčně podporovanou verzi s dlouhodobou podporou, podepsanými aktualizacemi zabezpečení a smlouvou SLA, nejlepší volbou je podívat se na naši stránku Collabora Online.
Vývojáři Collabora neustále pracují na nových a vylepšených funkcích Collabora Online. Pokud vás zajímají tyto nejnovější vyvíjené funkce, podívejte se na naše nestabilní vydání !
Další podrobnosti o podnikové podpoře různých partnerských řešení naleznete na adrese: Nextcloud, ownCloud, Kolab, VNC Lagoon, Arawa, FileCloud, AG-I Solutions, SecuredStore, Alinto, Studio Storti, Rono IT, equipe, New Access, United Hoster, Urberri, Webo.hosting, Artistanbul, PC HELP, Retention Range, Workman.net.au, DAASI International GmbHPodívejte se na stránku Pochopení rozdílů mezi LibreOffice Online, CODE a Collabora Online, kde najdete další podrobnosti o rozdílech, nebo si stáhněte white paper "8 Million Reasons to Choose Collabora Online"
Stáhněte si White Paper

"8 Million Reasons to Choose Collabora Online"
Partneři a klienti získají přístup na partnerský portál. Jak to vypadá a co získáte?
S odkazy na tikety, předvolby,…
Podívejte se, co Collabora dělá a na jakých nadcházejících akcích budeme přítomni.
Přidávejte a spravujte své zákazníky. Můžete přidávat zákaznické společnosti a uživatele pro tyto zákaznické společnosti. You can also report issues on
jménem svých zákazníků, pokud jim prodáváte balíčky podpory L3.
Viditelný pro partnery a zákazníky Collabora Online. Všechny příslušné dokumenty, které potřebujete k nastavení Collabora Online. Partner zde najde další dokumenty, které mu pomohou při marketingu a prodeji Collabora Online.
Viditelný pro prodejce a zákazníky Collabora Office. Všechny příslušné dokumenty Collabora Office a kompletní seznam souborů ke stažení.
Staňte se partnerem a přidejte Collabora Online do svého portfolia produktů
Chcete-li používat Collabora Online ve své firmě nebo organizaci, kontaktujte prodejce.
Otázky a odpovědi
Kde se mohu dozvědět více o technické architektuře?
Je zřejmé, že kód obsahuje veškeré informace. Zde je však základní přehled. Kód se dělí na čtyři části:
LibreOfficeKit
Jedná se o rozhraní API, které umožňuje opakované použití většiny stávajícího kódu LibreOffice. Vystavuje jednoduché abstraktní rozhraní API umožňující načítání, ukládání a vykreslování dokumentů do obrázkových dlaždic a také vystavuje editační jádro založené na událostech. Tento kus je umístěn v hlavním core.git modulu LibreOffice.
Web Services daemon
Ten spravuje příchozí přenosy relací, obsluhuje dlaždice dokumentů v mezipaměti a spouští klientské instance LibreOfficeKit a nastavuje pro ně silně uzamčené chroot prostory. Tento kód je umístěn v loolwsd/ v online.gitu.
JavaScript / NodeJS
Tento kód je postaven na platformě leaflet a zajišťuje front-end, panely nástrojů a vykreslování obsahu dokumentu při spuštění ve webovém klientovi; nachází se v adresáři loleaflet v gitu Online verze.
Integrace FSS
Je zřejmé, že CODE sám o sobě není příliš užitečný – proto se ujistěte, že jej integrujete s preferovaným FSS, viz výše. FSS implementuje protokol, jako je WOPI, který slouží k obsluze vašich dat dokumentů a integruje se s jeho stávajícím mechanismem ověřování.
Jedná se tedy o nový kancelářský balík napsaný v jazyce Javascript?
Jedním slovem – ne. Jedná se o LibreOffice přenesený do vašeho prohlížeče novým a zajímavým způsobem. Existuje mnoho dobrých důvodů, proč neduplikovat, nepřepisovat a znovu neodlaďovat osm milionů řádků jazyka C++ do mnoha milionů řádků jazyka JavaScript. Ve skutečnosti máme opačný přístup, snažíme se minimalizovat množství vlastního Javascriptu a sdílet co nejvíce kódu s verzemi pro PC a mobilní zařízení. Existují také vážné pochybnosti o tom, jak rychle by bylo možné spustit tak velký objem Javascriptu – i kdyby byl vytvořen, problémy s udržováním dvou odlišných kódových bází a jejich synchronizací jsou známou noční můrou, a konečně – průběžný vývoj je obtížný již v typově bezpečném C++ s mnoha dodatečnými překladači, bezpečnostními kontrolami; přechod na typově nebezpečný Javascript by věci učinil neudržovatelnými. Opakovaným použitím stávajícího kódu LibreOffice naopak získáme obrovské výhody, pokud jde o věrnost vykreslování a rozvržení se stávajícími formáty ODF a proprietárními formáty souborů. Zobrazení v tabletu, prohlížeči a počítači (Linux, Windows, Mac) by tedy mělo být stejné – bez neobvyklých a neintegrovaných písem.
Známé problémy
Existuje řada známých problémů, které lze v CODE jen těžko opravit. Patří mezi ně externí kopírování a vkládání – zatímco my můžeme poskytnout plnohodnotné, např. RTF obsah pro výběr ze serveru do prohlížeče, stávající API prohlížeče jsou mimořádně nepříjemné (až nepoužitelné) pro kopírování/vkládání bohatého obsahu – proto provádíme kopírování prostého textu a vkládání bohatého textu.
Proč jste ještě neopravili mou chybu zdarma?
Neváhejte se připojit k našemu úsilí o vytvoření nejlepší online kancelářské sady. Na vylepšení CODE usilovně pracujeme, ale další pomoc je vždy vítána. Více informací najdete v části "Účast na projektu".
Je to všechno svobodný software / open source?
Ano, samozřejmě. To bylo snadné, že? Otevřenost na prvním místě.
Kde je roadmapa (plán vývoje)?
Vývojová edice, určená pro domácí uživatele, obsahuje nejnovější a nejlepší vývoj a věci se rychle vyvíjejí, ale není zveřejněn žádný plán. Pokud chcete, aby vám byly funkce dodávány podle vašeho plánu, pak hledáte komerční verzi Collabora Online.
Mohu znovu použít vaše snímky obrazovky a obsah pro svůj blog/článek?
Ano, přirozeně, prosím, použijte obsah této stránky pod některou z licencí CC0 / Public Domain, pokud respektujete naši ochrannou známku, rádi předáme zprávu.
Kdo to vytvořil?
CODE je postaven na obrovském množství práce jak z LibreOffice (zásluhy) tak je postaven na zásuvném modulu (zásluhy), nicméně funkce Online byla vytvořena především společností Collabora (jak bylo oznámeno v roce 2015) – více o historii se dočtete zde. A děkujeme Lukáši Reschkemu za pomoc s obrazem dockeru.
Jaké jsou nejnovější aktualizace?
Balíčky, virtuální počítač a obraz Dockeru jsou pravidelně aktualizovány. Sledujte náš blog nebo twitter , kde se dozvíte o změnách.
Nejnovější aktualizace
Nová hlavní verze: 4.2.0
-
- December 16, 2019 – CODE 4.2.0 released
- fresh user interface, clean look, feature rich side bar, and much more
- January 11, 2020 – CODE 4.2.0-3 released with bugfixes
- February 7, 2020 – CODE 4.2.0-4 released with bugfixes
- March 5, 2020 – CODE 4.2.0-5 released with bugfixes
- December 16, 2019 – CODE 4.2.0 released
Releases of version 4.0:
- November 28, 2019 – Collabora Online 4.0.9 and CODE 4.0.9 released
- October 23, 2019 – Collabora Online 4.0.8 and CODE 4.0.8 released
- September 13, 2019 – Collabora Online 4.0.7 and CODE 4.0.7 released
- August 29, 2019 – Collabora Online 4.0.6 and CODE 4.0.6 released
- July 13, 2019 – Collabora Online 4.0.5 and CODE 4.0.5 released
- May 9, 2019 – Collabora Online 4.0.4 and CODE 4.0.4 released
- March 25, 2019 – Collabora Online 4.0.3 and CODE 4.0.3 released
- March 14, 2019 – Collabora Online 4.0.2 and CODE 4.0.2 released
- February 28, 2019 – Collabora Online 4.0.1 and CODE 4.0.1 released
- February 14, 2019 – Collabora Online 4.0 and CODE 4.0 released
- December 21, 2018 – CODE 4.0 RC2 released
- New capability: hasMobileSupport true/false
is true when the Online has a good support for the mobile devices and responsive design. See also: hosting/capabilities documentation - Vereign toolbar: adapt to new API, and small UI fixes
- Package dependency problem on Debian 9 fixed
- New capability: hasMobileSupport true/false
- December 18, 2018 – CODE 4.0 RC1 released
- October 10, 2018 – Collabora Online and CODE 3.4 released
- July 6, 2018 – Collabora Online and CODE 3.3.1 released
- June 29, 2018 – Collabora Online and CODE 3.3 released
- April 19, 2018 – Collabora Online and CODE 3.2 released
- March 2, 2018 – Collabora Online and CODE 3.1 released
- December 21, 2017 – Collabora Online Development Edition 3.0 released
- November 15, 2017 – Collabora Online 2.1.5 and CODE 2.1.5 released
- October 9, 2017 – Collabora Online 2.1.4 and CODE 2.1.4 released
- August 22, 2017 – Collabora Online 2.1.3 and CODE 2.1.3 released
- June 21, 2017 – Collabora Online 2.1.2 and CODE 2.1.2 released
- May 23, 2017 – Collabora Online 2.1.1 and CODE 2.1.1 released
- May 4, 2017 – Collabora Online 2.1 and CODE 2.1 released
- March 10, 2017 – Minimized UI for readonly documents, reconnect silently, updated translations and stability fixes
- February 10, 2017 – Pivot Table refresh, Fixed cell alignment commands, updated translations and improved performance
- January 25, 2017 – Responsive design, updated translations, UI and stability fixes
- January 5, 2017 – Insert Special Characters, Initial support for IME (allowing to type in, for example, Chinese), API updates and many stability and bug fixes.
- November 11, 2016 – Inclusion of Noto font family, improved Writer format menu, page size and orientation, WOPI updates and bugfixes.
- November 2, 2016 – CODE 2.0 released
- October 27, 2016 – Several improvements and CODE in Pydio.
- October 13, 2016 – UI improvements: see who is viewing the document, new menu items and bugfixes.
- September 15, 2016 – Resizeable rows and columns by mouse in Calc and SSL termination support for reverse proxies.
- July 19, 2016 – New docker image, Collabora Online 5.1, Status bar features.
- July 4, 2016 – 'Help' in the menu, Translations, first revision history sidebar.
- June 23, 2016 – Possibility to run loolwsd behind a proxy, Better localization, buxfixes,….
- June 2, 2016 – Improved shared editing, header menus, context menus, inserting tables, inserting comments, Impress layouts… and much more!.
- April 25, 2016 – Admin Control Panel, Spreadsheets improvements and more.
- February 25, 2016 – Spreadsheet improvements, Usability and other improvements.
- January 26, 2016 – Shared Editing, Transitions and animations presentations and other improvements.
Změny a vylepšení
Pokud máte návrhy na změny nebo nápady na vylepšení, kontaktujte nás prosím na adrese hello@collaboraoffice.com.